ییلاق جواهر دشت دشتی وسیع همجوار شهر زیبای رودسر

گیلان نگین سبز ایران پذیرای گردشگران و تورهای چند روزه ی طبیعت دوستان از سر تا سر کشور عزیزمان ایران است. استان گیلان با مرکزیت رشت استانی است پر از جاذبه های گردشگری که هنوز عموم مردم از وجود آن ها بی خبرند.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

گیلان نگین سبز ایران پذیرای گردشگران و تورهای چند روزه ی طبیعت دوستان از سر تا سر کشور عزیزمان ایران است. استان گیلان با مرکزیت رشت استانی است پر از جاذبه های گردشگری که هنوز عموم مردم از وجود آن ها  بی خبرند. ییلاق جواهر دشت یکی از همان جاذبه های بکر و بی نظیر است. با میهمان شو همراه باشید تا با هم تجربه ای شیرین از سپری کردن اوقاتمان در یک ییلاق خنک و سر سبز داشته باشیم.

 

ییلاق جواهر دشت کجاست؟

ییلاق جواهر دشت از توابع شهر رودسر است. این ییلاق زیبا و بکر در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار گرفته است. سکوت و آرامش محض همان چیزی است که شما را همواره ترغیب می کند که به این نقطه از استان گیلان بارها و بارها سفر کنید. جواهر دشت ییلاقی است که به دریای خزر مشرف است. و دمایی مرطوب و معتدل دارد.

 

ییلاق جواهر دشت-مجله گردشگری میهمان شو

 

چگونه به ییلاق جواهر دشت برویم؟

معمولا تورهای دوروزه گردشگری طبیعت گردان  را از اقصی نقاط ایران به این منطقه خوش آب و هوا می برند . اما اگر قصد دارید با ماشین شخصی خودتان سری به این ییلاق بزنید . باید خودتان را به رودسر برسانید.

می توانید از آزاد راه تهران شمال بعد از گذر از قزوین، رشت و لاهیجان مسیر خود را به سمت رودسر و روستای کلاچای تغییر دهید. کلاچای از توابع رودسر است و هر روز تعدادی اتوبوس برای گردشگرانی که قصد رفتن به ییلاق جواهر دشت دارند در این نقطه آماده مسافر گیری است.

اگر دلتان برای پیچ و خم های هیجان انگیز جاده چالوس تنگ شده است، می توانید از جاده چالوس به سمت رامسر حرکت کنید. از چابکسر در 5 کیلومتری رامسر مسیر حرکت خود را به سمت روستای کلاچای تغییر دهید تا به ییلاق نردیکتر شوید.

بعد از رسیدن به کلاچای دو راه پیش رو دارید. اول اینکه ماشین خود را در روستا پارک کنید و با اتوبوس ها و جیپ های محلی به ییلاق جواهر دشت بروید و راه دوم اینکه با ماشین شخصی خودتان مسیر را طی کنید.

در هر دو حالت شما نیاز به داشتن اطلاعات کاملی از مسیر دارید. برای رسیدن به ییلاق جواهر دشت لازم است خودتان را روستای خیاط برسانید. از روستای کلاچای تا روستای خیاط چیزی حدود 10 کیلومتر را باید طی کنید.

 

ییلاق جواهر دشت-مجله گردشگری میهمان شو

 

مسیر روستای خیاط به ییلاق جواهر دشت بعد از طی کردن 8 کیلومتر مسیر آسفالت، پر از شن و خاک است و 18 کیلومتر مسیر باقی مانده را باید در شن و خاک پیمود. توصیه می شود که با ماشین های دو دیفرانسیله این مسیر را طی کنید. ولی خیلی نگران نباشید چرا که از روستای خیاط تا ییلاق را می توانید با جیپ های محلیان با خیال راحت بپیمایید.

به طور کلی فاصله ی جواهر دشت تا مرکز استان حدود 100 کیلومتر و تا رودسر 40 کیلومتر است.

از هر مسیری که به ییلاق می روید فراموش نکنید که ازعطر درختان پرتقال و مرکبات مسیر حسابی لذت ببرید. به سبزی درختان و تنومندی تنه های درختان نگاه کنید و تا می توانید از این طبیعت دست نخورده و دیدنی عکس بگیرید.

 

جاده به ییلاق جواهردشت-مجله گردشگری میهمان شو

 

جاذبه های ییلاق جواهر دشت

اولین چیزی که توجهتان را جلب خواهد کرد بازار محلی کوچکی است که توسط اهالی اداره می شود و می توانید سوغاتی های خوشمزه ای از آن ها بخرید.

روستا آب لوله کشی ندارد پس حتما از قبل با خودتان چند بطری آب به همراه داشته باشید تا نبود آب باعث تلخ شدن خاطره سفرتان نشود.

در مسیرتان چشمه های کوچکی خواهید دید که آبشخور دام های اهالی روستا ست .

اگر در اواسط تابستان به ییلاق جواهر دشت سفر کرده باشید می توانید از نزدیک شاهد مسابقات طناب کشی و اسب دوانی اهالی روستا هم باشید.

یکی از مسیرهایی که کوهنوردان برای کوهنوردی از آن استفاده می کنند مسیر صعود به قله ی سماموس است. قله ی سماموس که در ارتفاع 3678 کیلومتری از سطح دریا قرار دارد مقصد کوهنوردان استان گیلان است. کوهنوردان برای صعود به این قله باید از ییلاق جواهر دشت عبور کنند . قله ی سماموس که در جنوب جواهر دشت واقع شده است بلندترین قله ی استان گیلان است. آب زلال و همیشه سردی که تأمین کننده ی آب آشامیدنی روستاهای اطراف است از همین کوه نشأت می گیرد.

 

قله ی سلماموس ییلاق جواهر دشت-مجله گردشگری میهمان شو

 

در چه فصلی به ییلاق جواهر دشت سفر کنیم؟

بهار،  تابستان و اوایل پاییز تنها زمان مناسب برای سفر به این نقطه است. به واسطه ی ارتفاع زیادی که این ییلاق از سطح دریا دارد و شرایط جوی آن، این روستا از اواخر مهرماه خالی از سکنه می شود و خود روستاییان هم دام های خود را از ییلاق جواهر دشت خارج کرده و به نقاطی گرم تر می روند.

 

ییلاق جواهردشت-مجله گردشگری میهمان شو

 

چه وسایلی با خود به ییلاق جواهر دشت ببریم؟

از آنجاییکه این روستا لوله کشی آب آشامیدنی ندارد پس حتما با خودتان بطری آب معدنی همراه داشته باشید. پوشیدن یک کفش مناسب و همراه داشتن کیسه خواب در صورتیکه قصد دارید شب را در دشت و زیر آسمان آبی تا صبح سپری کنید برایتان توصیه می شود.

چگونه برای یک سفر کوتاه کوله ببندیم

شب را در ییلاق جواهر دشت در کجا اقامت کنیم؟

بعد از پیاده روی در دشت جواهر دشت و خرید از بازارچه محلی بدون شک خسته خواهید شد و احتیاج به اقامت گاهی برای ماندن خواهید داشت. برخی از روستاییان یک طبقه از خانه خود را به گردشگران اجاره می دهند که می توانید از خانه های محلی برای یک یا چند شب اقامت  استفاده کنید.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا