یزد دومین شهر تاریخی جهان

شهر بادگیرها یا همام یزد اولین شهر خشتی در دنیا ست. استان یزد در همسایگی با اصفهان از شمال، کرمان از جنوب، شرق به خراسان جنوبی و شیراز از سمت غرب است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

شهر بادگیرها یا همان یزد اولین شهر خشتی در دنیا ست. استان یزد در همسایگی با اصفهان از شمال، کرمان از جنوب، شرق به خراسان جنوبی و شیراز از سمت غرب است. با میهمان شو همراه باشید تا گشتی کوتاه در این شهر بزنیم:

 

بادگیرهای یزد-مجله گردشگری میهمان شو

 

یزد به علت وجود شهرستان ها و روستاهای تاریخی همیشه مورد توجه توریست ها و گردشگرانی که به بافت های تاریخی و فضاهای قدیمی علاقه دارند بوده است.

 

یزد-مجله گردشگری میهمان شو

 

علاوه بر وجود بافت تاریخی در یزد این شهر به علت قرار گیری در بافت کویر مرکزی ایران و همسایگی با استان اصفهان میزبان کویر گردان نیز می باشد. به عنوان مثال کویر کاراکال که در مجاورت شهر بافق واقع شده یکی از آن کویر هایی ست که هنوز میان طبیعت گردان خیلی شناخته شده نیست .

از جاذبه های تاریخی یزد می شود به زیارتگاه ها و آتشکده های زرتشتیان، خانه لاری ها و بادگیر های قدیمی اشاره کرد.

 

آتشکده زرتشتیان-مجله گردشگری میهمان شو

 

همه ی گردشگرانی که به یزد سفر می کنند معتقدند هر آنچه که در موزه ی شهرهای دیگر می بینید همه و همه را در کوچه پس کوچه های بافت قدیمی یزد می توانید در کنار خود ببینید.

روستاهای تاریخی یزد مثل توران پشت، خورمیز و ندوشن هر کدام داستانی از تاریخ کهنه ی پارسی را با خود به دوش می کشند.

 

روستای توران پشت-مجله گردشگری میهمان شو

 

مطمینا نام مسجد امیر چخماق یزد را شنیده ای. این شهر به علت بافت مذهبی که دارد پر از مساجد زیبا و پر نقش و نگار است. فقط کافی است سری به هرکدام بزنید تا مسحور آرامش روحانی که در این فضاها حاکم است بشوید.

 

مسجد امیر چخماق-مجله گردشگری میهمان شو

 

مردم یزد به زبان پارسی رایج با لهجه یزدی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای پارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند. در استان یزد برخی ویژگی‌های گویشی میان شهرستان‌های مختلف محسوس است. معتقدان به آیین زرتشتی در میان خود به زبان بهدینی (گَورونی یا دری زرتشتی) سخن می‌گویند و به ویژه مراسم مذهبی خود را با این زبان انجام می‌دهند. گویش یزدی بخشی از پارسی دری (پارسی خالص و اولیهٔ آریاییان) است.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا