شب و شیراز و شاعرانگی

نام شیراز را که می شنویم یاد شهر عشق و شاعرانگی و باغ های سر سبز در ذهنمان زنده می شود. شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران است، این شهر مرکز استان فارس است و در جنوب غربی ایران واقع شده که گنجینه‌ای کهن از فرهنگ پارسی است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

نام شیراز را که می شنویم  یاد شهر عشق و شاعرانگی و باغ های سر سبز در ذهنمان زنده می شود. شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران است، این شهر مرکز استان فارس است و در جنوب غربی ایران واقع شده و گنجینه‌ای از فرهنگ پارسی است. شیراز پایتخت سابق ایران در سلسله زندیه و هم‌چنین محل تولد شاعران بزرگی چون حافظ و سعدی است.

شیراز شهری سه اقلیمی ست. آب و هوای شهر در ارتفاعات کوهستانی است و در نقاط دیگر  معتدل یا گرم و خشک است. اما به واسطه ارتفاع از سطح دریا می توان اینطور گفت که شیراز دارای آب و هوایی معتدل است  و به همین علت هم هست که شیراز همیشه پر از گردشگر است.میانگین هوا در گرم ترین ماه سال (تیر) در شهر شیراز به ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد و در سردترین ماه سال (دی) ۵ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.

شیراز از گذشته های دور به علت مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بوده‌است. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر نوشهر قرار گرفته‌است.

از جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز می‌توان به آبشار کوهمره سرخی، برم دلک، پارک قلعه بندر، باغ پرندگان شیراز، پیر بناب، چشمه ی جوشک، چشمه ی خارگان، چشمه ی رپچی، دریاچه ی دشت ارژن، دریاچه ی مهارلو، رکن آباد، رودخانه ی قره آغاج، روستای قلات، کوه سبز پوشان اشاره کرد.

از طرفی شیراز میزبان گردشگاه هایی همیشه سبز نظیر گردشگاه آتکده، گردشگاه چاه مسکی، گردشگاه چشمه سلمانی، گردشگاه هفت بزم نیز می باشد. گردشگاه ها و تفرجگاه ها معمولا امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران فراهم می کنند و اقامت را برای ایران گردان دلچسب تر می سازند.

علاوه بر جاذبه های طبیعی، شیراز یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری برای تاریخ دوستان نیز می باشد. جاذبه های تاریخی مثل آتشکده ی صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه سعدی، ارگ کریم خان، باغ جهان نما، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل تن، باغ دلگشا، باغ عفیف آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت تن، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه فرنگی، مسجد نصیر الملک، قصر ابونصر، مدرسه ی آقا بابا خانو نقش برجسته ی بهرام در برم بلک نمونه هایی از آثار باستانی در شهر شیراز است. 

اگر سری به شیراز زدید و علاقه داشتید از موزه های شهر دیدن کنید موزه ی پارس و هفت تنان هم پیشنهادی برای علاقه مندان به موزه گزدی می باشد.

 

 از طرفی اطراف شهر شیراز پر از چشمه های طبیعی است که برای درمان بسیاری از بیماری های مفصلی و پوستی و همچنین آب درمانی می تواند کارآمد باشد.

 

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا