نگاهی گذرا به اصفهان شهر نقش و نگار

استان اصفهان دومین مقصد گردشگری کشور عزیزمان ایران در همسایگی استان های سمنان، قم، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و خراسان جنوبی درست جایی در قلب این خطه ی پهناور جای گرفته است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

استان اصفهان دومین مقصد گردشگری کشور عزیزمان ایران در همسایگی استان های سمنان، قم، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و خراسان جنوبی درست جایی در قلب این خطه ­ی پهناور جای گرفته است. جالب است بدانید استان اصفهان که روزگاری نگین سبز حکومت عثمانی بوده و امروزه  لقب نصف جهان را به دوش می کشد و میزبان گردشگران و علاقه مندان فرهنگ و هنر از جای جای ایران و همچنین سایر نقاط جهان میباشد تنها چیزی حدود 6 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

توقف های چند ساعته در باغ ها عبادتگاه ها و بازار بزرگ  اصفهان ِدوست داشتنی، شما را به حال و هوای روزگاری می برد که نصف جهان جایی در میانه­ ی راه ابریشم و توقفگاهی خوش آب و هوا برای کاروانیان بوده است.

بعد از گشت و گذاری چندروزه در این شهر باستانی وقت آن رسیده که در  میهمان شو با  آداب و سنن و شیوه ­ی زندگی مردمان این دیار آشنا شویم.

محله ­ی جلفای اصفهان پیشتر به علت حضور هموطنان ارمنی مان به عنوان محله ای ارمنی نشین در استان شناخته شده است . حال آنکه همانند سایر شهرهای ایران، مذاهب و اقلیت ها ی دیگر نیز در کنار یکدیگر زندگی می کنند . بالغ بر 98 درصد هموطنانمان که در اصفهان سکونت دارند پیرو مذهب تشیع بوده که در کنار پیروان سایر ادیان و آیین ها نظیر مسیحی، یهودی و کلیمی در این شهر سکونت دارند.  همسایگی استان اصفهان از شرق با استان یزد به معنی حضور زرتشتیان و آشوریان  عزیز در این استان می­باشد.

غذاهای شهر اصفهان

محال است به اصفهان سفر کرده باشید و اسم بریونی اصفهانی به گوشتان نخورده باشد . این شهر به واسطه ی میزبانی شمار زیادی از گردشگران، رستوران های بسیار زیادی را در خود جای داده است . اگر سری به این رستوران ها زدید حتما از منوی آنها نام غذاهای خوشمزه و بی نطیری همچون اشکنه ،کاله جوش، اماج، كاچی، گوشت و لوبيا، گوشت و عدس، قیمه ریزه، سرگنجشکی، پلوماش، ماشازردک، تاس کباب، یخمه ترش ، یخمه لوبیا، کوفته باقالی ، کباب مُشتی، ماشا قمری، حلیم بادمجان، خورش ماست ، نخوداب غوره ، شوربا ، آش آلوچه و شله بريان زيره را پیدا کنید و برای یک بار هم که شده امتحان کنید.

 

بریونی اصفهان-مجله گردشگری میهمان شو

مشاهیر و مفاخر شهر اصفهان

ایرانیان همواره سردمدار تربیت مفاخر و نامداران تاریخ بوده اند. مگر می شود در اصفهان زیست از خنکای درختان تنومندش بهره برد  بر سنگفرش­ باغ هایش قدم گذاشت میراث دار تاریخ و تمدن و شکوه ایرانی بود و طبع هنر و عرفان انسان متبلور نشود؟ اصفهان بزرگانی همچون میرداماد، محتشم کاشانی، صائب تبریزی، هاتف اصفهانی، وحید دستگردی، محمود فرشچیان و محی الدین مهدی الهی قمشه ای را در دامان خود پرورانده است؛ که بی شک اعتبار نام هرکدامشان برای اعتلای فرهنگ یک کشور کافیست.

 

قلمکاری اصفهان-مجله گردشگری میهمان شو

 

سوغاتی های اصفهان که نباید از آن غافل شد :

پایان سفر همه­ ی ما معمولاً به تهیه ی سوغاتی برای خویشاوندانمان ختم میشود. اصفهان آنقدر صنایع دستی و آنقدر خوراکی های رنگارنگ و خوشمزه دارد که دست خالی به شهرتان باز نخواهید گشت. اگر هوس شیرینی هایی که هوش از سرتان ببرد کرده اید به شما معروفترین شیرینی اصفهان یعنی پولکی را پیشنهاد میکنیم.  در مغازه های رنگارنگ شیرینی فروشی اصفهان قدم بزنید و طعم گز، برشتوک و شیرینی برنجی را هم امتحان کنید. مطمئنا از خوردن آنهمه شیرینی  لذت خواهید برد. اما اگر ترجیح میدهید سوغاتی از نصف جهان به یادگار ببرید بهتر است سری به بازار زده و پارچه های قلاب دوزی یا قلم کاری شده را انتخاب کنید. تابلوهایی که مزین به خاتم کاری، میناکاری یا قلمزنی هستند میتوانند جلوه ای باشکوه به دیوار منزل خودتان یا اقوام تان بدهند و همواره یادآور سفر خوش خاطره و به یادماندنی تان به استان اصفهان باشند.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا