تور کویر ورزنه سفری به روستای سفید پوش ایران در تابستانی داغ

کویر را همه به پاییز و شب های خنکش می شناسند اما ورزنه تنها کویر ایران است که حتی در تابستان های سوزان و داغ هم می توان به آن سفر کرد.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

کویر ورزنه تنها 105 کیلومتر از اصفهان و 150 کیلومتر از یزد فاصله دارد در نتیجه تفاوت دمایی چندانی در تابستان با شهرهای همسایه اش ندارد . کویر را همه به پاییز و شب های خنکش می شناسند اما ورزنه تنها کویر ایران است که حتی در تابستان های سوزان و داغ هم می توان به آن سفر کرد. به همین علت است که تورهای طبیعت گردی و گردشگرانی که با ماشین های شخصی شان سفر می کنند سفر به کویر ورزنه را در تابستان هم از دست نمی دهند. تابستان ها به علت وجود غبار و شن کمتر در هوا و تراکم کمتر ابر در آسمان، فرصتی مناسب برای سفر به ورزنه برای طبیعت گردان است. البته به شرطیکه بین ساعات 11 ظهر تا 4 بعد از ظهر را برای گشت زنی در کویر انتخاب نکنید.

از طرفی همین نزدیک بودن به اصفهان و یزد باعث شده است طبیعت گردان علاقه مند به سفر راحت تر به این منطقه بروند چون  دغدغه های معمول نظیر تهیه­ ی آب و غذا در دل کویر را ندارند و به سهولت قابلیت دسترسی به شهرهای بزرگ را دارند و می‌توانند با یک برنامه‌ریزی مناسب از چندین تور یک روزه کویر ورزنه یکی را انتخاب کرده و با خیال راحت به سفر بروند.

این همجواری به شهرهای همسایه و عدم وجود طوفان های شنی باعث شده کویر ورزنه یکی از امن ترین کویر ها برای برپایی کمپ های چند روزه برای گردشگران و طبیعت گردان به شمار بیاید. با میهمان شو همراه باشید تا اطلاعات دقیق تری از کویر ورزنه کسب کنید:

 

چطور به کویر ورزنه برویم؟

اگر قصد ندارید از تورهای طبیعت گردی برای سفرتان استفاده کنید تنها کافی است خودتان را از راه‌های مختلف به اصفهان برسانید.  بین ساعت های 7 صبح تا 6 بعد از ظهر می توانید به سادگی با استفاده از ماشین‌های خطی یا مینی بوس تنها بعد از گذشت 90 دقیقه به سفید ترین کویر ایران برسید.

برای برگشت از ورزنه هم تا ساعت 2 بعد از ظهر هر یک ساعت یک بار مینی بوس های محلی شما را تا اصفهان همراهی خواهند کرد.

 

عجایب ورزنه:

با ورود به این روستای کویری اولین چیزی که توجهتان را به خودش جلب خواهد کرد رنگ چادرخانم های محلی است  که بر خلاف بقیه ی نقاط کشورمان به جای چادر های مشکی یا گلدار چادر های یک دست سفید به سر کرده اند . شاید تابش بی امان خورشید و گرمای هوای کویر ورزنه بی ربط به رنگ انتخابی لباس اهالی این سرزمین نباشد.

ریگزارهای شنی ورزنه دومین قسمت عجیب سفر ما به کویر است، وزش بادهایی ویژه باعث شده تپه هایی طرحدار در دل کویر به وجود بیاید. از یک سو تا چشم کار می کند تپه های ماسه ای طولی دیده می شود و از سوی دیگر تپه های ماسه ای هلالی خودنمایی می کنند و آنطرف تر در کمال تعجب تپه هایی به شکل هرم شکل گرفته اند به گونه ای که تنوع این تپه ها هر طبیعت گردی را به وجد خواهد آورد.

 

کویر ورزنه-مجله گردشگری میهمان شو

 

آخرین قسمت عجیب ورزنه وجود پوشش گیاهی متنوع در دل کویر است. ورزنه این ویژگی منحصر به فرد خود را مدیون فاصله ی 30 کیلومتریش با تالاب گاوخونی و نزدیکی به زاینده رود است.

 

جاذبه های گردشگری کویر ورزنه :

کویر ورزنه آخرین تمدنی است که 5000 سال پیش در اطراف زاینده رود جایی که زمانی پر آب بود و به باتلاق گاو خونی می ریخت شروع به شکل گرفتن کرد .

چنانچه با تور کویر ورزنه سفر کرده اید مهیج ترین برنامه ها را در پیش خواهید داشت در غیر اینصورت لازم است بدانید دقیقا چه گشت هایی در ورزنه در انتظار شماست  و برای داشتن اوقاتی مفرح قبل از حرکت تصمیم بگیرید .

 

تا به حال طلوع خورشید را درکنار تالاب به تماشا نشسته اید؟

این فرصت را از دست ندهید برای صبح زود یک برنامه ی بازدید از تالاب گاوخونی در برنامه ی خود جای دهید، برای رسیدن به تالاب باید حدود 30 کیلومتر از ورزنه به سمت شرق حرکت کنید هرجا که کوه‌های سیاه خود را به شما نشان دادند بدانید که کمی جلوتر تالاب در انتظار رسیدنتان است.

تالاب گاوخونی روزگاری زیستگاه و پناهگاه پرندگان مهاجری بود که از مناطق شمالی خود را به آن رسانده بودند. هنوز هم بسته به میزان بارش و مقدار آب موجود در تالاب می توان گونه های مختلف پرندگان را درفصل های سرد سال در  این جا پیدا کرد.

 

قورتان دومین قلعه ی خشت و گلی ایران در ورزنه :

حال که مسیر ما را به تالاب گاوخونی رسانده است بهتر است سری هم به دومین سازه ی بزرگ خشتی در ایران بزنیم. روستای قورتان 12 کیلومتر از سمت شمال غرب تا تالاب گاوخونی فاصله دارد. قدمت این بنا به 1000 سال قبل باز می گردد. حوادث طبیعی و گذشتن سالیان زیاد از ساخت قلعه باعث نازک شدن دیوار های آن شده است. پس بهتر است تا می توانید از مشاهده ی  این بازمانده ی باستانی کویر ورزنه لذت ببرید و از سرگذشتی که بر این بنا گذشته است از محلیان اطلاعات کاملتری کسب کنید.

 

از کویر ورزنه تا زاینده رود :

یکی دیگر از برنامه های تفریحی کویر گردی می تواند گشت و گذاری چند ساعته از ورزنه تا زاینده رود و جاذبه های گردشگری اطراف آن باشد.  آخرین پلی که در دوره ی سلجوقیان بر روی زاینده رود کشیده شد؛ با طول 67 متر و عرض 6.5 متر می تواند سوژه ی مناسبی برای عکاسی طبیعت گردان و گردشگران باشد. فرصت گشت زدن و پیاده روی اطراف  پل تاریخی ورزنه و ساحل زاینده رود را غنیمت بشمارید و با سایر همراهانتان در تور حسابی خوش بگذرانید.

 

دیگر جاذبه های گردشگری کویر ورزنه :

استفاده از  آسیاب های حیوانی در ایران قدیم یکی از متداول ترین راه های تهیه آرد بوده است. جالب است بدانید کویر ورزنه نیز میزبان یکی از همین آسیاب های حیوانی است. کمتر کسی پیدا می شود که چرخش سنگ آسیاب را از نزدیک دیده باشد به همین خاطر است که بازدید از خانه ی آسیاب شتر که  از شترهای ماده برای گرداندن چرخ آسیاب و تهیه آرد از گندم استفاده می کند را به همه ی طبیعت دوستان توصیه می کنیم .

بازدید از برج کبوتر خانه و گاوچاه که سنتی ترین روش آب کشی در ایران قدیم بوده است را هم در برنامه ی تفریحی خود جای دهید.

با تاریک شدن هوا و نزدیکی به غروب کویر، بی نظیر ترین جلوه ی ورزنه یعنی همان سکوت محض کویری پدیدار می شود. قبل از تاریک شدن هوا تماشای غروب خورشید را از بلندای تپه های شنی و ریگزارها به تماشا بنشینید لحظات باشکوه بازگشت خورشید به منزلگاهش را در دفترچه ی عکاسی خود به یادگار ثبت کنید . شب های کویر همان چیزی است که تحمل گرمای کویر و هجوم شن های ریز و درشت را قابل تحمل می کند.  اینجا و در این لحظه ی شب تا چشم کار می کند کویر است، کویری که انتها ندارد و خیلی دور دست ها شاید جایی که هیچ کس تا کنون دستش به آن نرسیده آسمان خدا و زمین کویر به هم ملحق شده اند . ستارگان، این اجرام میلیارد ها سال دور از ما، چنان برق و درخششی در شب های کویر دارند که گویی خود را برای برپایی جشنی پر از سرور آماده می کنند. جلوه ای دیگر از پیوستن زمین و آسمان را می توان در دریاچه ی نمک ورزنه پیدا کرد. آنجا تا چشم کار میکند آسمان صاف آبی رنگ است و سفیدی محض زمین های نمک اندود که در درخششی زیبا جایی در آن دور دست ها به هم پیوند خورده اند. برای رسیدن به دریاچه ی نمک که اندکی از ورزنه دور است بهتر است از کویر ورزنه به سمت جاده ی شیراز حرکت کنید، در مسیر به روستای خارا می رسید و با طی مسافتی 15 کیلومتری از روستای خارا به دریاچه ی نمک خواهید رسید.

 

رصد ستارگان در ورزنه-مجله گردشگری

 

تفریحات مهیج در کویر ورزنه :

اگر دلتان می خواهد آدرنالین در بدنتان بیشتر از حد معمول ترشح شود، از زیپ لاین ها، بانجی ترامپولین، موتورهای چهار چرخ و پاراگلایدر در کویر ورزنه استفاده کنید.

 

زیپ لاین در کویر ورزنه-مجله گردشگری میهمان شو

10 نکته مهم که باید قبل از زیپ لاین سواری بدانید

و در نهایت برای بازگشت آرامش میان همسفرانتان، مسیر های ایمن پیاده روی در کویر ورزنه که حدود 2 الی 4 ساعت از شما زمان خواهد برد پیشنهاد مناسبی خواهد بود.

 

اقامتگاه های ورزنه را چطور پیدا کنیم ؟

چنانچه قصد کمپ زدن بر روی رمل های شنی و تماشای ستارگان و آسمان کویر را ندارید و دلتان می خواهد برای چند شب زندگی کویری را تجربه کنید می توانید از اقامت گاه های کویر ورزنه بهره ببرید.

معمولاً در فصل های پر تردد تور های کویری هتل ها و اقامتگاه های سنتی توسط تورهای کویر از قبل رزرو می شوند. پس بهتر است قبل از سفر با مسئولین اقامتگاه ها در تماس باشید.

محله ی هفتادر ورزنه اقامتگاه سنتی ورزنه را در دل خود جای داده، اقامتگاه دیگری در محله ی چاپاکر ورزنه و در نزدیکی برج کبوترخانه به عنوان اقامتگاه سنتی چاپاگر نیز پذیرای تور ها و طبیعت گردان می باشد. اگر اندکی از ورزنه دورتر شویم، پیشنهاد بعدی اقامتگاه بوم گردی سینا می باشد که حدود 10 دقیقه تا کویر فاصله دارد و در نهایت اقامتگاه تودشک که مابین نائین و اصفهان قراردارد و به اندازه ی 57 کیلومتر تا کویر ورزنه فاصله دارد را به عنوان آخرین اقامتگاه به شما معرفی می کنیم.

 

اقامتگاه کویر ورزنه-مجله گردشگری میهمان شو

 

11 نکته کاربردی در سفر به کویر

 

فصل مناسب سفر به ورزنه :

ورزنه تنها کویری در ایران است که تورهای کویر و طبیعت گردی تابستان را نیز جهت سفر پیشنهاد میکنند. اما بهترین فصل کویر گردی بهار و اوایل پاییز است. در هر فصلی که به کویر سفر می کنید گول گرمای طاقت فرسای شنزارهای داغ را نخورید و برای شب های سرد کویر آماده باشید.

گرم ماندن در طبیعت

چه وسایلی برای سفر به کویر ورزنه همراه داشته باشیم ؟

همانند سایر سفرهای کویری  کفش مناسب پیاده روی، لباس گشاد و بدون درز برای جلوگیری از هجوم شن ها به داخل لبایتان و چند دست لباس گرم برای در امان ماندن از سرمای شب های کویر ورزنه و سایر لوازم شخصی مایحتاج سفر شما خواهند بود.

 

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا