جنگل گیسوم کجاست؟ تور ماسال و جنگل گیسوم

گیلان، نگین سرسبز شمال کشور عزیزمان ایران با بی نظیر ترین جلوه های طبیعت، چشم نواز ترین مناظر طبیعی و با آب و هوایی خنک و دل انگیزهمیشه پذیرای تورهای طبیعت گردی و گردشگران از سراسر ایران بوده است.

عکس : مجله گردشگری میهمان شو

گیلان نگین سرسبز شمال کشور عزیزمان ایران با بی نظیر ترین جلوه های طبیعت چشم نواز ترین مناظر طبیعی و با آب و هوایی خنک و دل انگیزهمیشه پذیرای تورهای طبیعت گردی و گردشگران از سراسر ایران  بوده است. گیلان آنقدر شهر ها و روستاهای خوش آب و هوا دارد که می تواند گزینه ­ی مناسبی برای تور های گردشگری یا  سفرهای شخصی باشد . با میهمان شو همراه باشید تا سری به ارتفاعات ییلاقی ماسال بزنیم.

 

سفر به گیلان-مجله گردشگری میهمان شو

 

ماسال کجاست ؟

شهر کوچک ماسال همجوار کوه های تالش و رودخانه ی زیبای خالکایی است . همین همجواری باعث بوجود آمدن طبیعتی بکر و ترکیبی از کوه، ارتفاعات، رودخانه ها و آبشار ها شده است. ماسال این شهر دوست داشتنی با آب و هوایی معتدل که در فصل های گرم کمی مرطوب است و در فصل های سرد سال طبیعتی کوهستانی به خود می گیرد با شهرهای فومن و صومعه سرا از شرق، رضوانشهر از شمال و اردبیل و خلخال از غرب همسایه است. به ماسال لقب نگین همیشه سبز گیلان را داده اند چرا که به علت موقعیت جغرافیایش همواره همچون نگینی بر دل گیلان می درخشد.

چگونه به ماسال برویم؟

چنانچه مبدا مسیر شما شهر تهران است و قصد دارید بدون استفاده از تور های طبیعت گردی و با ماشین شخصی خودتان این سفر هیجان انگیز را آغاز کنید باید از شهرهای کرج، قزوین، رودبار، رشت و نهایتاً تالش گذر کنید. درست جایی در کنار کوه های تالش شهر کوچک دوست داشتنی مان یعنی همان ماسال در انتظار شماست. اگر بدون هیچ گونه توقفی این مسیر را طی کنید به شرط عدم وجود ترافیک بعد از گذشت 6 ساعت از شروع حرکتتان به ماسال خواهید رسید.اما اگر با تورهای طبیعت گردی به این سفر بروید با احتساب توقف هایی که برای گشت و گذار های چند دقیقه ای خواهید داشت حدوداً 8 ساعت در مسیر خواهید بود.

 اگر از شهرهای دیگر ایران برای گردش در طبیعت گیلان به این شهر آمده اید نگران نباشید. بعد از توقف در مرکز استان یعنی همان رشت، چیزی حدود 1 ساعت تا رویایی ترین شهر گیلان فاصله خواهید داشت. فرقی نمی کند از چه مسیری به ماسال برسید لذت بردن از پیچیدن باد در میان موهایتان هنگامیکه جاده های شمالی گیلان را طی می کنید و استشمام هوای خنک و تازه ی شمال ایران هوش از سرتان خواهد برد و خستگی بر تنتان نخواهد ماند. از هر کجا که آمده اید دور یا نزدیک ماسال این شهر کوهپایه ای با آغوشی باز به شما خوش آمد می گوید. به ماسال خوش آمدید .

 

جاده ی ماسال-مجله گردشگری میهمان شو

 

چه جاهایی برای گردش در ماسال پیشنهاد می شود؟

ماسال پر است از آبشار و درختان سبز.  ییلاقات و ارتفاعات و مسیرهای پیاده روی در دل جنگل همه و همه با هم در یک جا جمع شده اند.  اگر از سمت ماسوله به ماسال رسیده اید مستقیماً به سمت جنگل و ساحل گیسوم بروید. جنگل همان چیزی است که همه ­ی ما طبیعت دوستان برای چند ساعت استراحت و پیاده روی در آن حاضریم ساعت ها مسیر را طی کنیم و چه جایی بهتر از جنگلِ ساحلی ِ گیسوم. پیاده روی در ساحل گیسوم و گرفتن چند عکس یادگاری  شروعی پر انرژی و شاد برای این سفر است. اگر تا به حال طعم دلچسب چای اصیل ایرانی را نچشیده اید همین جا به خودتان شانس امتحان کردنش را بدهید. کافه های ساحلی بهترین پیشنهاد برای نوشیدن چای و گرفتن قوای تازه برای ادامه ی مسیر هستند.

چند بار به تنهایی موفق به روشن کردن آتش شده اید ؟ اگر نمی توانید یک آتش درست و حسابی به پا کنید شاید راه درست برپا کردن آن را نمی دانید:

 بعد از یک پیاده روی دلچسب بهتر است مسیر سفر را به سمت ییلاق و ارتفاعات ماسال و اولسبلانگاه ادامه بدهید. طبیعت مه آلود ییلاق، کلبه های چوبی در ارتفاع 1800متری منتظر شما هستند. از آن ارتفاع و آن منظره­ ی زیبا حتماً چند عکس یادگاری تهیه کنید. بدون شک هنگامیکه به شهر خودتان برگردید دلتان برای منظره­ ی جنگل های ماسال، شهر صومعه سرا و آن دورترها بندر انزلی تنگ خواهد شد.

چنانچه قصد دل کندن از این طبیعت بکر را ندارید بهتر است در ویلاهایی که برای اجاره­ ی روزانه به طبیعت گردان آماده ی سرویس دهی هستند استفاده کنید. کلبه های چوبی ماسال ، کلبه های ییلاقی آن و اقامتگاه های کوهپایه ای همگی می توانند گزینه های پیش روی شما باشند.

بعد از ترک بام سبز ماسال، می توانید یکی از برنامه­ های زیر را انتخاب کنید :

  • اگر قصد دارید از یک مکان تاریخی دیدن کنید این مسیر را در پیش بگیرید: با یک ماشین سواری از ییلاق اولبسانگاه به سمت ییلاق آلاله پشته بروید. محلی به اسم مشهد میرزا شما را به مقبره­ی یکی از بزرگترین مبارزان دوران مشروطه یعنی میرزا کوچک خان جنگلی هدایت خواهد کرد.
  • اگر فکر می کنید این سفر چیزی به اسم یک دریاچه گردی کم دارد این مسیر را برایتان توصیه می کنیم: با استفاده از ماشین های سواری به ییلاق نم نم پشت بروید. اگر شرایط جوی مناسب باشد و صبح زود برسید شما به جایی بر فراز ابرها دست خواهید یافت و یکی از پدیده های طبیعی به اسم دریای ابر را از نزدیک مشاهده خواهید کرد بعد از این سواری دلچسب بر روی ابرها می توانید مسیرتان را به سمت دریاچه­ ی سقالسکار ادامه دهید و از انعکاس تصاویر در دریاچه ی زلال سقالسکار حسابی لذت ببرید.

 

ییلاق نم نم پشت-مجله گردشگری میهمان شو

 

  • برایتان جالب خواهید بود که در دل جنگل ها و آبشارهای گیلان از غار های قندیل بسته سر در بیاورید. 17 غار در این منطقه وجود دارد که از میان آن ها غار آویشوی بزرگترین غارهاست. برای بازدید از آویشوی باید به اندازه ی 5 کیلومتر از شهر ماسال به سمت شاندر من حرکت کنید بعد از گشت و گذار و یک پیاده روی سبک در ییلاق شاندر من؛ به کمک محلیان مسیر خود را به سمت غار پیدا کنید.
  • اما هنوز این سفر چیزی کم دارد و آن آبشار است. به سمت ساحل و جنگل گیسوم برگردید و شانس بازدید از آبشار ویسادار را از دست ندهید. چنانچه در روزهای شلوغ به ویسادار نروید می توانید از طبیعت آن به نحو احسنت لذت ببرید؛ در غیر اینصورت باید انتظار حضور گردشگران زیادی را داشته باشید.

 

جنگل و ساحل گیسوم

 

یک پایان خوش در راه بازگشت از ماسال :

اگر هنوز فرصتی برای  تهیه ی سوغاتی پیدا نکرده اید نگران نباشید . در مسیر برگشت سری به فومن، منجیل و رودبار بزنید. کلوچه های فومن و زیتون های منجیل و رودبار سوغاتی های خوشمزه ای به حساب می آیند. حسن ختام این برنامه­ ی گردشگری می تواند ثبت لحظاتی زیبا و به یاد ماندنی در کنار بادگیرهای منجیل باشد.

 

سوغاتی ماسال

بهتر است چه فصلی به ماسال سفر کنیم؟

این دیگر بستگی به خودتان دارد که هوای مطبوع بهاره و تابستانه را دوست داشته باشید یا دلتان برای مه و باران های پاییزی لک بزند. اما اکثر تورها و طبیعت گردان، بازه ی زمانی نوروز تا اواخر مهر را برای سفر به ماسال انتخاب می کنند که شاید بی ارتباط با طبیعت کوهستانی و روزهای پر از مه ماسال در پاییز نیست.

چه وسایلی برای ماسال گردی همراه خود ببریم ؟

ماسال یعنی آبشار ییلاق و ارتفاعات و دریاچه های زلال. پس بهتر است حتماً چند جفت لباس اضافه به همراه داشته باشید. ییلاق گردی و پیاده روی در جنگل گیسوم هم حتماً به کفش های راحتی و سبک احتیاج دارد. یک پانچو برای روزهای بارانی و جعبه­ ی قرص های مورد استفاده تان به همراه سایر لوازم شخصی می تواند تجربه ای خاطره انگیز برای شما و همسفرانتان به ارمغان آورد.

محبوب ترین ها

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر...

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بالا